Piękne Kobiety Szlagierowej Sceny: Frela Blue

Zgodnie z obietnicą, przybliżamy Wam sylwetki pięknych i utalentowanych Artystek, z którymi mieliśmy okazję współpracować na przestrzeni lat. Tym razem czas na Frelę Blue.

Frela Blue to pseudonim niezwykle barwnej i utalentowanej Artystki – Aleksandry Stegh. Artystka pochodzi z Katowic, ale od dzieciństwa mieszka w Niemczech – do których wyjechała z Rodzicami i Rodzeństwem. Artystka pomimo odległości nigdy nie zapomniała o Śląsku i o Polsce, sporą część swej twórczości realizując po polsku oraz po Śląsku.

Frela Blue jest niezwykle wszechstronną Artystką – wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką, poetką (wydała liczne tomiki poezji), malarką, fotografką, kabareciarką… Gra na kilku instrumentach muzycznych, uwielbia też sport i aktywność fizyczną, kocha relaksować się na łonie natury. Ponadto była Prowadzącą My Wam to zagramy, miała też autorską mini audycję w Radiu FEST. Aha – miała też własną galerię sztuki.

Frela Blue współpracę z Wydawnictwem Box Music rozpoczęła w 2019 roku, po kilku miesiącach debiutowała na Śląskiej Gali Biesiadnej. Rok później ukazał się debiutancki krążek Artystki Klara (kwestie premiery i promocji niestety w znacznym stopniu uniemożliwiła szalejąca pandemia – pierwotnie premiera płyt miała odbyć się wiosną, na Śląskiej Gali Biesiadnej, ale sami wiecie, jak kwestia Gali potoczyła się w związku z pandemią i kryzysem).

W 2020 roku Frela Blue zastąpiła troszkę niespodziewanie Andrzeja Misia (przebywającego na zwolnieniu chorobowym z uwagi na poważne problemy zdrowotne) w roli Prowadzącej My Wam to Zagramy (zgodnie z pierwotnym planem, program miał być prowadzony po kilku miesiącach przez Frelę i Andrzeja w Duecie, ale po raz kolejny pandemia i problemy zdrowotne Andrzeja pokrzyżowały plany, a później wszystko całkowicie posypało się w związku ze śmiercią naszego Wydawcy – Bogdana Tyca; niestety Telewizja TVS nie była zainteresowana kontynuacją formatu). Trzeba przyznać, że świetnie sobie poradziła – tym bardziej, że program był Jej debiutem przed kamerą, a w dodatku nie znała za bardzo Artystów naszej Sceny.

Jednocześnie od 2020 roku, aż do likwidacji Radia FEST w połowie 2023 roku Frela Blue co poniedziałek miała swoje krótkie felietony na Antenie Radia FEST, w których prezentowała swoje poczucie humoru, barwne spojrzenie na rzeczywistość, jak też swoje zdolności poetyckie.

Pod względem muzycznym Frela Blue niewątpliwie jest niezwykłą, nie dającą się zaszufladkować Artystką. Jej piosenki oscylują pomiędzy bluesem, rockiem, jazzem, soulem i brzmieniami latino (m.in. bossa nova, samba). Jak sama przyznaje, po prostu Śląsk od dzieciństwa kojarzy się Jej nie ze szlagierami, ale z bluesem, którego nasz Region niewątpliwie jest kolebką. Z drugiej strony, ze swoimi barwnymi, humorystycznymi tekstami po śląsku, wpisała się w nasz rynek.