Smutna rocznica…

Mawia się, że czas leczy rany, ale z pewnością nie zaciera wspomnień o Osobach, które były nam Bliskie – jako Rodzina, Przyjaciele czy Współpracownicy… Ostatecznie póki żyją wspomnienia, nasi Bliscy całkowicie nie odchodzą, a Ich cząstka pozostaje z nami…

Bogdan Tyc
Bogdan Tyc

Aż trudno w to uwierzyć, ale właśnie mija druga rocznica śmierci Bogdana Tyca – Wydawca, Założyciel i Szef Wydawnictwa Box Music zmarł 18 grudnia 2020 roku.

Przypomnijmy, że Bogdan Tyc był Producentem Muzycznym, Wydawcą, Założycielem i wieloletnim Szefem Wydawnictwa Box Music, Pomysłodawcą i Twórcą audycji Radiowych oraz Telewizyjnych, a nawet Autorem tekstów piosenek. Muzyka stanowiła dla Bogdana Tyca bardzo ważną część życia – i to właściwie od zawsze. Już we wczesnej młodości został DJ-em (co w czasach minionego ustroju wcale nie było takie łatwe, gdyż wymagało zdania egzaminów Państwowych). W latach 90-tych zajął się muzyką z innej perspektywy – został Wydawcą. W 1996 roku postało Wydawnictwo Box Music. Firma początkowo współpracowała z wieloma wybitnymi Wykonawcami Polskiej Sceny Muzycznej (jak choćby Zespół Dżem, Wanda i Banda, Róże Europy, Zespół Sami i wielu innych Artystów oraz kultowych Zespołów), później skupiła się głównie na szeroko rozumianej Scenie Szlagierowej. Wiele płyt wydanych przez Box Music zyskało status Złotych. Skądinąd w międzyczasie nakładem wydawnictwa ukazała się też płyta operowa – we współpracy z Operą Śląską w Bytomiu, a sam album odniósł ogromny sukces.

Bogdan Tyc niewątpliwie był jednym z kreatorów tzw. śląskiej czy szlagierowej sceny muzycznej, współpracował, a w wielu przypadkach wydawał płyty wielu najbardziej utalentowanych i cenionych do chwili obecnej Postaci Śląskiej Sceny Muzycznej, pomagając w Ich promocji. Wspomnieć możemy choćby takich Artystów, jak: Duet Karo, Damian Holecki, Grzegorz Poloczek, Bernadeta Kowalska, Andy & Lucia, Mona Lisa, New For You, Weronika, Tim Fabian i wielu, wielu innych. Producent był też pomysłodawcą oraz inicjatorem wielu wyjątkowych oraz prestiżowych imprez muzycznych, koncertów i tras koncertowych z udziałem Gwiazd Polskiej, a nawet Światowej Sceny muzycznej (to właśnie na organizowanym przez Bogdana Tyca koncercie z Okazji 20-lecia Radia Piekary po raz pierwszy w Polsce wystąpił F.R. David – znany m.in. z legendarnego hitu Words i wielu innych przebojów). Był też jednym z pomysłodawców i współorganizatorów Śląskiej Gali Biesiadnej, którą w kolejnych latach Wydawnictwo Box Music z powodzeniem organizowało samodzielnie.

Bogdan Tyc był również Pomysłodawcą, Scenarzystą i Współtwórcą programów Telewizyjnych, takich jak My Wam to zagramy w TVS, który to program przez 6,5 roku był nieprzerwanie emitowany w TVS, jak też innych produkcji. Był również Pomysłodawcą i Prowadzącym Autorskiej Audycji Zagramy to jeszcze raz w Radiu Piekary. Na przestrzeni lat współpracował też z Telewizjami TVP, TVP Katowice, czy innymi stacjami radiowymi. Ponadto czasami pisał teksty piosenek dla Artystów Śląskiej Sceny.