Z (po)Barbórkową refleksją

Hmm, wprawdzie Barbórka już za nami, my jednak powracamy do piosenek o tematyce górniczej – tak ważnej dla naszego Regionu, ale też Artystów naszej szlagierowej sceny. W końcu wielu z nich ma lub miało przez wiele lat coś wspólnego z górnictwem.

Na naszym kanale Box Music Official Audio znajdziecie też pełną radości propozycję o tematyce górniczej, a zarazem klasyk biesiadno-ludowy. Mowa o piosence Górniczy walczyk, którą wykonał tym razem legendarny Gang Marcela. Wprawdzie nikt z Zespołu nie był górnikiem, niemniej sam Marcel pochodzi z Katowic-Załęża, gdzie tradycje górnicze zdecydowanie były mocno osadzone, a w młodości Artysty królował wokół zdecydowanie górniczo-kopalniany krajobraz.  

Kolejną propozycją, którą chcemy tu przypomnieć, jest pełna uroku propozycja Zespołu Muzykanty. Wprawdzie w tekście nie ma słowa o górnictwie, za to większość teledysku powstała w kopalni. Mowa o piosence Z głymbi serca dlo Taty. Z ciekawostek możemy dodać, że Łukasz Michalik z Zespołu jest górnikiem.

Na koniec utwór niewątpliwie związany z górnictwem, niemniej z jego najsmutniejszą i najtragiczniejszą stroną – mowa o piosence Wigilijno łza Mirka Szołtyska. Piosenka opowiada o pewnej bardzo smutnej Wigilii, kiedy rodzina dowiaduje się o tragicznym wypadku ojca w kopalni. Bardzo smutne, ale niestety życiowe…