W poniedziałek smutna rocznica

Za kilka dni Święta Bożego Narodzenia – czas radości, świętowania, czasu spędzonego z Bliskimi. Jednocześnie dla wielu z nas to też czas refleksji i wspomnień Tych, których już niestety zabrakło obok nas… 18 grudnia mija Rocznica Śmierci Założyciela Firmy Box Music – Bogdana Tyca.

Aż trudno uwierzyć, że to już 3 lata. To był wyjątkowo trudny czas – szalejąca pandemia, związany z nią ekstremalny kryzys w kulturze, w tym na naszym śląskim rynku wydawniczym… Bogdan Tyc od wielu miesięcy ciężko chorował, niemniej nikt nie spodziewał się, smutnego, tragicznego końca…

Bogdan Tyc był założycielem i Szefem Wydawnictwa Box Music – Wydawcą, Producentem Muzycznym, Pomysłodawcą i Organizatorem wielu koncertów, Twórcą programów Telewizyjnych i Radiowych.

Z muzyką Bogdan Tyc związany był od zawsze – w młodości jako DJ (co za czasów poprzedniego ustroju bynajmniej nie było takie łatwe, gdyż wymagało Państwowego Egzaminu). W latach 90’ Bogdan Tyc założył Wydawnictwo Box Music. Początkowo wydawnictwo ukierunkowane było na Artystów znanych ze scen ogólnopolskich (reprezentujących różne gatunki – jak pop, rock, blues, a nawet opera) – zarówno Gwiazdy obecne na scenie od lat (jak choćby Róże Europy czy Wanda i Banda), jak też wylansowało nowe Zespoły, w tym legendarny Zespół Sami, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Piotr Kupicha (skądinąd Bogdan miał nieco wspólnego z powstaniem nazwy tegoż Zespołu – aczkolwiek, był to efekt uboczny). Z ciekawostek możemy dodać, iż Producent pojawił się nawet gościnnie w pierwszej wersji clipu Lato Zespołu Sami.

Kilka płyt wydanych nakładem Wydawnictwa Box Music pokryło się złotem.

Na początku kolejnej dekady Wydawnictwo Box Music zainteresowało się rozwijającym się rynkiem tzw. muzyki szlagierowej – bardzo szybko nawiązując współpracę z czołowymi nazwiskami tegoż rynku, jak też mając ogromny wkład w wylansowanie nowych artystów, wydając dziesiątki płyt, cieszących się niesłabnącą popularnością. Śmiało można powiedzieć, że w krótkim czasie Bogdan Tyc został jednym z głównych kreatorów naszej sceny muzycznej, mając ogromny wpływ na jej kształt. Możemy tu wymienić choćby takie nazwiska i Zespoły, jak: Duet Karo, Damian Holecki, Grzegorz Poloczek, Bernadeta Kowalska, Ed’Mans, EMI Band, Andy & Lucia, Mona Lisa, New For You, Weronika, Tim Fabian i wielu, wielu innych. Wydawnictwo współpracowało też z licznymi mediami (Telewizje TVS, TVP3 Katowice, TVP, Radio Piekary, Radio FEST), jak też innymi Wydawnictwami działającymi w naszym Regionie.

Bogdan Tyc był Pomysłodawcą i Współtwórcą programu My Wam to zagramy emitowanego w TVS i cieszącego się ogromną popularnością, był też zaangażowany w kilka innych produkcji telewizyjnych i radiowych. Bogdan był również Pomysłodawcą, Scenarzystą i Prowadzącym Autorskiej Audycji Zagramy to jeszcze raz w Radiu Piekary. Z ciekawostek musimy dodać, że Bogdan od czasu do czasu pisał też teksty piosenek – i to ze sporym powodzeniem.

Bogdan Tyc był też pomysłodawcą oraz inicjatorem wielu wyjątkowych oraz prestiżowych imprez muzycznych, koncertów i tras koncertowych z udziałem Gwiazd Polskiej, a nawet Światowej Sceny muzycznej (to właśnie na organizowanym przez Bogdana Tyca koncercie z Okazji 20-lecia Radia Piekary po raz pierwszy w Polsce wystąpił F.R. David – znany m.in. z legendarnego hitu Words i wielu innych przebojów; na wielu Śląskich Galach Biesiadnych gościnnie pojawiali się tacy Artyści, jak Krzysztof Krawczyk, Eleni, Andrzej Rybiński, Piotr Kupicha, Stachursky). Producent był też jednym z Pomysłodawców i Współorganizatorów wspomnianej wyżej Śląskiej Gali Biesiadnej, którą w kolejnych latach Wydawnictwo Box Music z powodzeniem organizowało samodzielnie – z ogromnym powodzeniem.